Obsługa klienta Lista życzeń Lista życzeń -
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Higiena jest bardzo istotna już od pierwszych godzin życia. Maleńkie dziecko samo jednak o  nią nie zadba i się nie umyje, dlatego tę czynność przez pierwszych kilkanaście miesięcy, a nawet lat wykonują rodzice. Dla niektórych osób kąpanie noworodka może być stresujące, ponieważ maluszek wydaje się być mały i kruchy, przez co cały czas rodzica prześladują obawy, że może zrobić mu krzywdę. Dla najmłodszych ta czynność może także być bardzo nerwowym doświadczeniem, jednak w tym wypadku nie ma reguły – niektóre noworodki wręcz uwielbiają ten czas, a inne, kiedy tylko wanienka znajdzie się w zasięgu ich wzroku, zaczynają płakać. Na całe szczęście istnieje kilka skutecznych trików, które mogą sprawić, że proces ten będzie znacznie przyjemniejszy oraz będzie przebiegać sprawniej.
Prawdziwą zagadką dla niektórych świeżo upieczonych rodziców jest jednak to, jak często kąpać dziecko. Część osób twierdzi, że trzeba to robić codziennie, natomiast inni, że wystarczy raz na kilka dni – kto ma więc rację? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

[image_with_animation image_url=”3114″ animation=”Fade In” hover_animation=”none” alignment=”” border_radius=”none” box_shadow=”none” image_loading=”default” max_width=”100%” max_width_mobile=”default”]

Jak często należy kąpać dziecko?

Tak naprawdę częstotliwość kąpieli malucha zależy od wielu czynników – także tych, na które nie mamy w zasadzie żadnego wpływu. Trzeba też pamiętać, że to, jak często kąpać 4-miesięczne dziecko oraz w jaki sposób dokładnie to robić, znacząco różni się od tego, w przypadku rocznego szkraba.
Jeżeli chodzi o noworodki oraz kilkumiesięczne maluszki, to sprawa wygląda następująco: kąpiel powinna odbywać się najlepiej co kilka dni. Tak małe dziecko nie poci się za bardzo, a także ma niewiele okazji, aby poważnie się ubrudzić. Jeżeli w międzyczasie nie poplami się mlekiem (maluszkom zdarza się ulewać), a także nie jest gorąco, dzięki czemu maluch się nie spoci, możemy myć go, np. co trzeci dzień. Warto też pamiętać o tym, żeby zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia całej kąpieli. Malec musi się czuć swobodnie, temperatura wody nie może być ani za wysoka, ani za niska, a użyte kosmetyki muszą być przystosowane do jego delikatnej skóry i nie wywoływać podrażnień.

Ręcznik dziecięcy z kapturem – Kąpielowy – Naturalny wafel bawełniany

Ręcznik dziecięcy z kapturem – Kąpielowy – Naturalny wafel bawełniany

Ręcznik dziecięcy z kapturem – Orzechowe frotte bawełniane z certyfikatem

Ręcznik dziecięcy z kapturem – Orzechowe frotte bawełniane z certyfikatemCzęstotliwość kąpieli swojej pociechy zależy też od tego, jak bardzo lubi ona kontakt z wodą oraz sam proces mycia. Jeżeli pozytywnie reaguje na wieść o zbliżającym się myciu, można przeprowadzać ją nawet codziennie – nie zaszkodzi to maluszkowi tak długo, jak będziemy stosować się do opisanych wyżej zasad ogólnych. Jeśli natomiast dziecko nie przepada za krótkimi wizytami w wanience z wodą, to należy dostosować „grafik higieny osobistej” tak, aby odbywały się one regularnie, ale niebyt często, tj. raz na kilka dni zupełnie wystarczy. Pociechy nie można do niczego zmuszać, dlatego jeżeli sytuacja tego nie wymaga, maluch nie spocił się i jest czysty, to na co dzień wystarczy zadbać o higienę stref intymnych, a pełną kąpiel przeprowadzić wtedy, kiedy dziecko będzie czuło się z tym dobrze.

Po kąpieli należy zadbać o jak najszybsze osuszenie skóry dziecka, aby się nie wyziębiło. Do skutecznego ogrzania i zapewnienia maluchowi komfortu po umyciu doskonale nadadzą się m.in. szlafroczki dziecięce dostępne w sklepie Oh Babe.

Nasze szlafroczki

Szlafrok dziecięcy – Naturalny beż organiczny muślin bawełniany

Szlafrok dziecięcy – Naturalny beż organiczny muślin bawełniany

Szlafrok dziecięcy – Bawełna organiczna waflowa antyczny róż

Szlafrok dziecięcy – Bawełna organiczna waflowa antyczny róż

Częstotliwość kąpieli rocznego dziecka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – to, ile razy trzeba kąpać roczne dziecko, różni się od tego, ile razy należy myć kilkumiesięcznego niemowlaka. W przypadku trochę starszych dzieci powoli możemy zacząć je przyzwyczajać do tego, że czynność ta powinna odbywać się każdego dnia oraz uczyć, że higiena jest bardzo ważna zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Pomóc w tym mogą różne delikatne dodatki zapachowe, a także specjalne zabawki, które uprzyjemnią maluchowi czas w wanience.
Jak więc widać, częstotliwość kąpieli zależy od wielu zmiennych czynników, nawet w pierwszych tygodniach życia. Nie należy jednak się tego obawiać – może to być świetny sposób na zacieśnienie więzi i budowanie fundamentów pod udaną relację między rodzicem i dzieckiem, co ma przecież bardzo duże znaczenie w całym procesie wychowywania i nie tylko.

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)