Obsługa klienta Lista życzeń Lista życzeń -
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Jaka powinna być temeratura w pokoju dziecka?

Do pełnego komfortu dziecku potrzebna jest oczywiście odpowiednia temperatura otoczenia. Maluchy błyskawicznie zaczynają marudzić, kiedy robi im się chociaż trochę za gorąco lub za zimno i jest to całkowicie zrozumiałe – w końcu nie mają żadnej innej możliwości, żeby zakomunikować nam, że coś jest nie tak, jak być powinno. Wielu rodziców zastanawia się, jaka temperatura jest dla ich pociechy optymalna. Trudno to jednak stwierdzić jednoznacznie z kilku względów – każdy maluch ma inne upodobania w tej kwestii, niektóre wolą, jak jest nieco chłodniej, inne zaś, jak otacza je ciepło. Istnieją jednak pewne zasady ustalone przez lekarzy dotyczące tego, jaka powinna być temperatura w pokoju dziecka. Postanowiliśmy zebrać dostępne informacje na ten temat i umieścić je w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Temperatura ciała dziecka – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Przyjmuje się, że temperatura ciała u człowieka powinna mieścić się w okolicach 36,6 stopnia Celsjusza. Wartość ta jest taka sama zarówno u osób dorosłych, jak i u noworodków. Istnieją jednak pewne zależności, które mogą mieć wpływ na poziom ciepłoty ciała. Przykładem mogą być tu kobiety w czasie cyklu menstruacyjnego – w tym okresie temperatura waha się od 36,7 stopnia Celsjusza do nawet 37,3, co w normalnych sytuacjach oznaczałoby już gorączkę, jednak w tym przypadku jest to całkowicie normalne.

Pozostając jednak przy temacie dzieci – kluczową kwestią dotyczącą temperatury ciała jest oczywiście komfort maluchów. Tak jak już zostało wspomniane, jeśli dziecku jest zbyt ciepło lub zbyt zimno, bardzo często komunikuje to za pomocą złego humoru i płaczu. Obie skrajności mogą pociągnąć za sobą całkiem spore konsekwencje. W przypadku, kiedy dochodzi do przegrzania organizmu, pierwszym symptomem jest oczywiście intensywne pocenie się, a także pojawienie się czerwonych rumieńców na twarzy. Ponadto ciało dziecka jest  bardzo ciepłe, kiedy się go dotknie. Jeżeli nie zaczniemy ochładzać malucha, mogą pojawić się jeszcze inne dolegliwości różnego rodzaju, takie jak bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kołatanie serca, zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności. Co więcej – przegrzanie jest bardzo ciężkim stanem, który zagraża zdrowiu i życiu, może ono bowiem doprowadzić do udaru cieplnego.

Wielu rodziców jest przekonanych, że do przegrzania organizmu malucha może dojść tylko w pełnym słońcu w lecie, jednak nie jest to prawda. Znane są przypadki, gdzie nadgorliwi opiekunowie doprowadzili do takiego stanu nawet w trakcie srogiej zimy poprzez zbyt grube ubieranie malucha. Do przegrzania organizmu nie trzeba jednak nawet tego – wystarczy, że dziecko zostanie pozostawione bez możliwości ochłodzenia się w bardzo ciepłym miejscu, np. w swoim pokoju podczas naprawdę upalnego dnia bez włączonej klimatyzacji.

Wychłodzenie organizmu jest równie niebezpieczne. Pomijając kwestię samopoczucia – kiedy maluchowi jest zbyt zimno, błyskawicznie pojawi się u niego przeziębienie lub inne, znacznie poważniejsze choroby z zapaleniem oskrzeli i płuc włącznie. Hipotermia (bo tak fachowo określamy wychłodzenie organizmu) w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Objawy tego stanu da się łatwo zauważyć – skóra malucha jest chłodna w dotyku, pojawiają się dreszcze, zaczynają występować paraliże lub osłabienie jednej strony ciała oraz zaburzenia świadomości, zmniejsza się liczba oddechów, a także pojawiają się napięcie mięśniowe i zasinienie skóry. Co bardzo istotne, do wychłodzenia może dojść nawet przy temperaturach powyżej zera – wystarczy dłuższa ekspozycja np. na wiatr i mogą zacząć pojawiać się pierwsze objawy kłopotów.

Opisane problemy występują w skrajnych sytuacjach, jednak w kontekście tego, jaka temperatura w pokoju dziecka będzie prawidłowa, warto zdawać sobie sprawę, że niewiele trzeba, by zaszkodzić maluchowi.

Jaka powinna być temperatura w pokoju małego dziecka?

Według zaleceń specjalistów za optymalną temperaturę w pomieszczeniu, w którym większość czasu w ciągu dnia przebywają dzieci, uznaje się 21–22 stopnie Celsjusza. Zalecane jest także, aby była ona nieco niższa w nocy – w tym przypadku dopuszczalne jest nawet 18 stopni. Jak więc wyraźnie widać, temperatury, które uznane są jako komfortowe dla dzieci, są takie same, jak w przypadku osób dorosłych.

Co można zrobić, aby maluszkowi było ciepło i komfortowo?

Istnieje wiele rozwiązań, z których mogą skorzystać rodzice, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pokoju noworodka i starszego dziecka. Wśród nich wyróżnić można odpowiednio zaprojektowane ogrzewanie w domu, zamontowanie klimatyzatora, wykorzystywanie wiatraków, a także… odpowiednią odzież. To właśnie ta ostatnia odgrywa wbrew pozorom najważniejszą rolę w kwestii utrzymania właściwej ciepłoty ciała malucha w jego pokoju.

Sen ma ogromne znaczenie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W jego trakcie maluchy nie tylko regenerują siły – to także czas, kiedy ich organizm najintensywniej się rozwija. Bardzo dużo dzieci po prostu lubi spać, a biorąc pod uwagę to, jak duże znaczenie ma dla nich ten proces, warto stworzyć im jak najlepsze warunki do spania. Nie ma bowiem nic gorszego niż chłód, który wybudza z przyjemnej drzemki. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się dostępny w naszej ofercie kocyk dziecięcy wykonany z organicznej tkaniny w kolorze karmelowym.

Karmelowy kocyk dziecięcy z bawełny GOTS

Nie tylko pięknie się prezentuje, ale także zapewni Twojemu maluchowi odpowiednią ilość ciepła podczas odpoczynku. Z kolei kocyk dziecięcy wykonany ze śmietankowej organicznej dzianiny i beżowej bawełny GOTS (https://ohbabe.pl/p/kocyk-dzieciecy-smietankowa-organiczna-dzianina-i-bezowa-bawelna-gots/) – bardzo podobny do tego opisanego nieco wyżej – świetnie sprawdzi się podczas spacerów oraz drzemek.

Kocyk – śmietankowa organiczna dzianina i beżowa bawełna GOTS

Produkt ten również został wykonany z wysokiej jakości organicznej dzianiny, nie wywołuje alergii ani podrażnień. Natomiast wykonany z wysokiej jakości wełny otulacz to produkt absolutnie wyjątkowy.

Bawełniany otulacz dziecięcy

Podobnie jak w przypadku wspomnianych kocyków – tutaj również zastosowano wysokiej jakości materiały. Bardzo miękki i delikatny, idealnie nadaje się do otulenia malucha i przykrycia go.

 

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)