Obsługa klienta Lista życzeń Lista życzeń -
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Jak ubierać dziecko do snu

Jedną z wielu kwestii, nad którymi zastanawiają się świeżo upieczeni rodzice, jest to, jak ubrać dziecko do snu. W grę wchodzi nie tylko to, jakie ubranka należy założyć maluchowi, ale również, w jakiej ilości i jak dopasować ją do panujących warunków. Warto również wiedzieć, w jaki sposób stwierdzić, czy dziecku jest zbyt zimno bądź zbyt ciepło, aby nie doprowadzić do przykrych konsekwencji dla zdrowia. Jak ubierać dziecko do snu – na to i inne pytania wokół tego zagadnienia odpowiemy w poniższym artykule.

Czynniki wpływające na to, jak ubierać dziecko do snu

Kwestia tego, jak ubrać niemowlę do snu, nastręcza świeżo upieczonym rodzicom wielu problemów. Wiele osób intuicyjnie stara się dopasować ilość i rodzaj ubranek do aktualnej pory roku, jednak taka strategia może okazać się zwodnicza. Przede wszystkim należy się bowiem kierować warunkami panującymi we wnętrzu domu, w tym temperaturą, która może być przecież regulowana ogrzewaniem czy klimatyzacją. Optymalna temperatura do spania oscyluje w granicach 18-22 stopni Celsjusza. Wówczas wystarczy, że założymy maluchowi body z krótkim rękawem, pajacyk oraz śpiwór o średniej grubości. W przypadku wyższej lub niższej temperatury odpowiednio odejmujemy, lub dokładamy kolejną warstwę ubrań.

Co ważne, dobierając ilość ubranek dla dziecka, nie warto kierować się swoim komfortem termicznym – jeśli chcemy sprawdzić, jak czuje się nasza pociecha, należy dotknąć jej karku. Powinien być on suchy i umiarkowanie ciepły, natomiast krople potu i bardzo ciepła temperatura wskazują na konieczność lżejszego ubrania dziecka. Pamiętajmy przy tym, że przegrzewanie jest bardziej niebezpieczne niż wychłodzenie.

Jak ubierać niemowlę do snu?

Jak już wiemy, to, w czym powinien spać noworodek, jest uzależnione od temperatury panującej w sypialni. Jako ubranka do spania z powodzeniem mogą służyć te same body i pajacyki, które nasz maluch nosi w ciągu dnia – ważne jednak, by były dobrze dopasowane, wygodne i wykonane z odpowiednich materiałów. W kwestii tego, jak ubierać niemowlę do snu, wielu rodziców zastanawia również to, czy należy zakładać dziecku czapeczkę. Jeżeli temperatura w pokoju jest odpowiednia, nie jest to konieczne, chyba że lekarz zaleci nam inaczej – może się tak zdarzyć na przykład wówczas, gdy dziecko przyszło na świat przed terminem i ma problemy z termoregulacją.

Jak ubierać starsze dzieci do snu?

Zasady ubierania niemowląt będą się różniły od zaleceń wobec maluchów w wieku powyżej 2 lat. W przypadku optymalnej temperatury w sypialni (18-22 stopnie) z powodzeniem możemy postawić na lekką, dwuczęściową piżamę na długi rękaw. Dobierając ubrania dla większych dzieci również należy pamiętać o odpowiedniej rozmiarówce oraz materiałach wykonania, które zapewnią wysoki komfort – w tych kwestiach należy więc trzymać się podobnych zaleceń jak w przypadku tego, jak ubierać niemowlę do spania.

Rola materiału w odzieży do spania

Mówiąc o tym, jak ubierać dziecko do snu, nie sposób pominąć kwestii materiałów, z których szyte są ubranka. Zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci powinniśmy stawiać na naturalne tkaniny, takie jak bawełna, muślin, len czy bambus. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko te materiały zapewnią maluchowi odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc będą służyły prawidłowej termoregulacji. Syntetyki bardzo często prowadzą do nadmiernego pocenia oraz wystąpienia reakcji alergicznych, co może skutkować znacznym dyskomfortem. Jeśli zastanawiasz się, jak ubrać niemowlę do snu, w naszym sklepie znajdziesz odpowiedź – OHBABE oferuje wyłącznie ubranka uszyte w Polsce z naturalnych tkanin. Znajdziesz u nas szeroki wybór body, pajacyków, czapeczek i wielu innych ubranek, które pomogą Ci zapewnić dziecku maksymalny komfort.

Pamiętajmy, że ubrania wykonane ze sztucznych materiałów mogą sprzyjać przegrzaniu, które jest naprawdę brzemienne w skutkach. Może bowiem prowadzić między innymi do obniżenia odporności, co będzie rzutować  na zdrowie malucha w kolejnych latach. Oprócz tego należy zadbać o regularne wietrzenie sypialni, aby zapewnić dziecku odpowiednią jakość snu.

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)