Obsługa klienta Lista życzeń Lista życzeń -
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Stolik i krzesełko dla dziecka – kiedy się zdecydować?

Kiedy tylko maluch zaczyna spędzać coraz mniej czasu w swoim łóżeczku, oznacza to, że niedługo przyjdzie czas na zakup kolejnych mebelków odpowiednich do jego wieku i umiejętności, czyli krzesełka i stolika dla dziecka. Aby nasza pociecha mogła swobodnie z nich korzystać, musi już przede wszystkim siedzieć i kontrolować swoje ciało – potrafią to zazwyczaj dzieci w wieku od 1,5 roku do 2 lat. Stolik dla dziecka powinien być także dostosowany do jego wzrostu – to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo naszego malucha. Podpowiadamy więc, od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka stają się potrzebnym, ale i bezpiecznym zakupem.

Od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka są bezpieczne dla naszej pociechy?

Właściwy moment na zakup tych mebli pojawia się wraz z potrzebą rozwijania nowych umiejętności – kiedy dziecko zaczyna potrzebować więcej przestrzeni do zabawy, rysuje, buduje z klocków, maluje, lepi z plasteliny i wykonuje coraz więcej czynności manualnych, potrzebuje miejsca, gdzie będzie mogło rozwijać swoje nowe pasje i kształcić się. Warto zatem stale obserwować malucha, aby wybrać najbardziej odpowiedni czas na dokupienie tych mebelków – gdy tylko zaczyna w nim kiełkować artystyczna dusza, pomyśl o zakupie zestawu mebli dla dzieci. Od kiedy krzesełko dla dziecka wraz ze stolikiem znajdą się w pokoju, możesz z nich korzystać również podczas karmienia swojego malucha.

Stolik dziecięcy – Biały chmurka 

Stolik dziecięcy – Biały chmurka – Stolik do pokoju dziecięcego

Jak wybrać odpowiednie krzesło i stolik dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby dopasować zestaw mebli do wzrostu dziecka. To kluczowa kwestia, ponieważ właśnie od odpowiedniej wysokości krzesełka i stolika dla dziecka będzie zależeć, czy będzie ono siedziało poprawnie, co może znacznie wpłynąć na jego zdrowie oraz prawidłową budowę ciała. Odpowiednio dobrane krzesełko dla dziecka pomoże uniknąć wad kręgosłupa w przyszłości. A zatem wybierając je, zwróć uwagę na to, czy kolana malucha są zgięte pod kątem 90 stopni, a stopy oparte płasko na podłodze. Dla rocznych dzieci odpowiednie są zazwyczaj krzesełka o wysokości około 17 cm, podczas gdy dla dwulatków – 25 cm. Kąt między ramieniem i przedramieniem również powinien wynosić 90 stopni. Stopy dziecka nie mogą być uniesione nad ziemią – powinny dokładnie przylegać do podłoża, kiedy maluch korzysta z krzesełka.

Biurko dziecięce z naturalnej sklejki z drewna fińskiego

Biurko dziecięce – Z naturalnej sklejki z drewna fińskiego
Zestaw mebli powinien umożliwiać mu przyjęcie swobodnej i naturalnej, ale i stabilnej pozycji – w przeciwnym razie dziecko będzie się męczyć, a jego postawa może ulec zniekształceniu – szczególnie ważny jest tu dobór odpowiedniego krzesełka. Stolik dla dziecka oczywiście musi być nieco wyższy. Jego blat zazwyczaj powinien mieścić się około 20 cm wyżej niż siedzisko krzesła, dzięki czemu maluch będzie miał przestrzeń na nogi, a ręce będzie mógł trzymać swobodnie na stole. Ważne jest także oparcie krzesełka – powinno podpierać plecy i kończyć się tuż za linią łopatek.

Krzesełko dziecięce drewniane – Miś 

Krzesełko dziecięce – Miś drewniane

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając krzesło i stolik dla dziecka?

Jeśli już udało nam się wybrać taki zestaw mebli, który jest dostosowany do wzrostu naszej pociechy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów. Po pierwsze, jeżeli nie chcemy zbyt często wymieniać stolika i krzesełka dla dziecka, możemy wybrać meble o regulowanej wysokości – dzięki temu będą mogły służyć dziecku przez kilka lat. Po drugie, jeśli nasz maluch to urodzony artysta, może przydać mu się większy blat, na którym będzie mógł pomieścić więcej przedmiotów takich jak kartki, kredki czy inne przybory. Uważaj jednak, aby nie wybrać zbyt dużego – wtedy dziecko nie będzie mogło sięgnąć po przedmioty znajdujące się po jego drugiej stronie. Zwróć też uwagę na tworzywo, z którego wykonane są meble – powinno być solidne i mocne, zapewniające dziecku stabilność i bezpieczeństwo. Wybieraj mebelki o ergonomicznym kształcie, które są funkcjonalne i wygodne, ciekawym rozwiązaniem będą także blaty z regulowanym kątem nachylenia. Od kiedy stolik dla dziecka na stałe zagości w pokoju dziecięcym, maluch zacznie spędzać przy nim masę czasu, możesz być tego pewien.
Nie bez znaczenia pozostaje również design mebli – projektanci proponują coraz bardziej urzekające wzory i formy, dlatego bez problemu znajdziesz takie, które najlepiej odnajdą się w zaprojektowanym przez Ciebie pokoju. Wyjątkowo atrakcyjne modele mebelków dla dzieci znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Stolik dziecięcy – Okrągły

Stolik dziecięcy – Okrągły

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)