Obsługa klienta Lista życzeń Lista życzeń -
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Od kiedy dziecko powinno nosić czapkę i na jakie modele się zdecydować?

Temat czapeczek dla dzieci od pokoleń stanowi punkt zapalny wielu dyskusji przede wszystkim między matkami, ale również między nimi a ich babkami – utarło się bowiem, że małe dzieci powinny nosić czapki bez względu na pogodę i okoliczności. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Dlaczego czapka dla dziecka wzbudza tyle emocji? Od kiedy dziecko powinno ją nosić i w jakich sytuacjach jest naprawdę niezbędna? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Od kiedy czapka dla dziecka jest niezbędna?

Dzieci, które dopiero przyszły na świat, nie mają jeszcze sprawnie funkcjonującego systemu termoregulacji. Co więcej, nie posiadają także rozwiniętego systemu immunologicznego, przez co są bardziej wrażliwe na przeziębienia, przeciągi i zarazki. Zatem noworodek rzeczywiście potrzebuje ochrony, aby nie marznąć. Jednak warto pamiętać, że w każdym domu jest ogrzewanie, więc zakładanie czapki dziecku, które znajduje się wewnątrz budynku, jest zdecydowanie nadgorliwością. Co więcej, trzeba pamiętać, że przegrzanie organizmu może mieć znacznie gorsze konsekwencje niż wychłodzenie go. Nie jest również tak, że dzieci, które nie noszą czapeczki przez cały czas, będą cierpieć na choroby uszu – brak czapki nie ma nic wspólnego z wirusami, które mogą spowodować zapalenie ucha. Jeśli zatem zastanawiasz się, od kiedy czapka dziecięca jest niezbędna, odpowiedź brzmi: od urodzenia – ale tylko w niektórych sytuacjach.

Kiedy czapka dla dziecka jest konieczna?

Wbrew powszechnej opinii, głoszonej przede wszystkim przez starsze pokolenie, wcale nie jest tak, że dziecko musi nosić czapeczkę przez cały czas, bo w przeciwnym razie może się przeziębić. To właśnie przegrzewanie dziecka za sprawą zakładania mu czapki przy każdej okazji może okazać się bardzo niebezpieczne. Musimy jednak pamiętać, że są szczególne sytuacje, w których czapka dziecięca jest niezbędna. Kiedy? Przede wszystkim, gdy jest zimno – przyjmuje się, że dla rocznych dzieci oznacza to temperaturę poniżej 15 stopni Celsjusza. Dwu- i trzyletnie dzieci mogą nie nosić czapki nawet, gdy na zewnątrz jest 10 stopni, zaś starsze pociechy nie będą jej potrzebować, dopóki temperatura nie spadnie poniżej 3 stopni. Czapkę warto zakładać dziecku również przy silnym wietrze – na spacerze, ale także podczas spędzania czasu na balkonie – jest to jednak raczej kwestia odczuwania przez nie temperatury niż ryzyko zapalenia uszu, które zależne jest od wewnętrznej infekcji. Lekka, bawełniana czapeczka przyda się również niemowlęciu po kąpieli – różnica temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w domu może źle wpłynąć na jego zdrowie. Małe dziecko powinno także nosić lekką czapeczkę w upalne dni, jeśli przebywa na słońcu. Można jednak – a nawet wskazane jest – zrezygnować z niej, jeśli jest chronione przed promieniami w inny sposób, na przykład za pomocą parasola.

Bonetka dziecięca z daszkiem – naturalny len

Bonetka dziecięca z daszkiem – Organiczny naturalny len

Jak wybrać czapeczkę dziecięcą?

Najważniejsze, aby jej rozmiar był odpowiednio dostosowany do główki dziecka. Oznacza to, że czapka nie może uciskać głowy, najlepiej, żeby była dosyć luźna, ale nie na tyle, by spadać na oczy. Czapka dziecięca powinna zasłaniać czoło i chronić uszy – wcale nie musi być jednak wiązana. Podczas wyboru czapeczki należy także kierować się temperaturą – latem sprawdzą się lekkie, bawełniane czapeczki, a zimą przydadzą się cieplejsze, wykonane z wełny, polaru czy wzmocnionej bawełny.

Czapka dziecięca i chusta pod szyję – brązowy welur z bawełny

Czapka dziecięca i chusta pod szyję – Brązowy welur z bawełny

Czapka dziecięca – organiczna dzianina bawełniana

Czapka dziecięca – Śmietankowa organiczna dzianina bawełniana

Jaka czapka dla dziecka będzie najlepsza?

Poza grubością i stopniem ochrony przed zimnem warto zwrócić uwagę na parę dodatkowych aspektów. Najlepsza czapka dla dziecka to taka, która wykonana jest z naturalnego materiału, a jej szwy są delikatne lub wcale nieodczuwalne, co zapewni dziecku większy komfort podczas noszenia jej. Wybieraj lekkie tkaniny o sprawdzonym pochodzeniu – w naszej ofercie znajdziesz na przykład piękne wzory bonetek muślinowych. Jeśli nie wiesz, którą wybrać dla swojego dziecka, zwróć uwagę chociażby na te dwa produkty:

  • Bonetka muślinowa – Stokrotki – śliczna, ręcznie uszyta, lekka czapeczka idealna dla dziewczynek w letnie i wiosenne dni; została wykonana z białego muślinu GOTS (czyli z organicznej bawełny), wyjątkowo miękkiego, a zarazem odpornego na częste pranie. Sprawdzi się doskonale nie tylko podczas spacerów, ale również w domu po kąpieli. Posiada wygodne wiązanie pod brodą, które sprawia, że czapeczka nie zsuwa się z dziecięcej głowy.
  • Bonetka muślinowa orzechowa – elegancka czapeczka doskonała zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, w pięknym, ciepłym odcieniu brązu. Również została wykonana z muślinu organicznego, wytrzymałego i przewiewnego, który pozwala skórze oddychać, a zarazem chroni główkę dziecka przed słońcem. Również posiada wiązanie, które utrzymuje ją stabilnie na swoim miejscu.

Wszystkie proponowane przez nas produkty charakteryzują się najwyższą jakością i są w pełni bezpieczne dla maluchów. Dlatego możesz mieć pewność, że wybierając jedną z naszych czapeczek dziecięcych, zapewniasz dziecku wygodę i odpowiednią ochronę.

Bonetka muślinowa – cynamonowa

Bonetka dziecięca – Cynamonowy organiczny muślin

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)