Obsługa klienta
Zapraszamy do zakupu ubranek i czapeczek jesień/zima

Empatia u dzieci – jak rozwijać

Człowiek to istota społeczna, która przez całe życie wchodzi z interakcje z innymi. Empatyczna komunikacja ma ogromne znaczenie dla jakości codziennego funkcjonowania, nawiązywania bliskich relacji i radzenia sobie w kontaktach z rówieśnikami. Dlatego tak istotne jest rozwijanie tej kluczowej cechy w naszym dziecku, które dopiero uczy się budować więzi i zaczyna poznawać świat od podstaw.

Co to empatia? Objaśnienie zagadnienia

Empatia jest zdolnością do rozumienia oraz wczuwania się w uczucia innych osób. Jest ona bardzo ważnym elementem radzenia sobie w kontaktach z rówieśnikami, rodziną oraz przyjaciółmi, ułatwiającym budowanie pozytywnych relacji. Pomaga radzić sobie z naszymi emocjami, co jest kluczowe w procesie nawiązywania znaczących więzi na całe życie. Brak empatii u dziecka bądź jej niewystarczający poziom może prowadzić do szeregu trudności, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wspierać naszego potomka w jej rozwijaniu.

Zachowania empatyczne – przykłady

Empatia u naszego dziecka może przejawiać się na wiele sposobów. Wśród nich możemy wymienić nie tylko uważne słuchanie drugiej osoby, ale również bezinteresowne pomaganie innym, dzielenie się jedzeniem oraz zabawkami, zainteresowanie uczuciami rówieśników czy pomoc koleżeńska.

Jako rodzice powinniśmy wspierać nasze pociechy w rozwijaniu empatycznych zachowań, ponieważ to właśnie z nas zazwyczaj biorą przykład i w sposób, jaki traktujemy pozostałych członków rodziny, dzieci zaczynają traktować inne osoby.

Osoba empatyczna – cechy

Osoby empatyczne mają większą świadomość uczuć pozostałych ludzi, potrafią wczuć się w ich położenie oraz unikają celowego sprawiania przykrości innym, ponieważ wiedzą, że same nie chciałyby zostać w negatywny sposób potraktowane. Gdy jesteśmy empatyczni, łatwiej potrafimy zrozumieć sytuację drugiej osoby przyjąć jej sposób myślenia, pojąć rozterki, uczucia oraz dostrzec wartości.

Empatyczni ludzie nie trzymają się wciąż tych samych opinii, ponieważ słuchają i analizują otrzymane informacje, zdając sobie sprawę z tego, że nic nie jest jedynie czarne albo białe, ponieważ występują również inne barwy. Kiedy jesteśmy empatyczni, rozumiemy, że słowa mogą ranić i sprawiać przykrość, dlatego wiemy, w jaki sposób je hamować, by nie skrzywdzić drugiego człowieka.

Jak nauczyć dziecko empatii? Praktyczne wskazówki

Empatia jest jedną z podstawowych kompetencji osobistych, której powinniśmy uczyć naszego potomka już od samego początku. Dzieci rodzą się z gotowymi do nauki i rozwoju mózgami, dlatego ważne jest, abyśmy potrafili to umiejętnie wykorzystać. Wspierając empatię u dziecka, wychowamy pełnego zrozumienia człowieka, który będzie potrafił wczuć się w sytuację drugiej osoby, nie dając sobie przyzwolenia na jej celowe krzywdzenie.

Pragnąc pomóc naszemu dziecku rozwijać empatię, powinniśmy z uwagą go słuchać, uczyć niesienia bezinteresownej pomocy innym czy zwracać uwagę na codzienne sytuacje, sami dając pozytywny przykład. Możemy także czytać maluchom bajki oraz opowiadania, w których bohaterowie okazuję empatię.

Maluchy niejednokrotnie podchodzą z troską do swoich zabawek czy ulubionych kocyków bądź otulaczy, dlatego wybór pierwszych akcesoriów również jest niezwykle ważny dla rozwoju empatii u naszego potomka.

Co to empatia i jak ją rozwijać u naszego dziecka? Podsumowanie

Empatia jest jedną z kluczowych umiejętności, definiujących nasze człowieczeństwo. To zdolność odczuwania emocji oraz stanów psychicznych innych ludzi, a także spojrzenia na daną sytuację z uwzględnieniem ich punktu widzenia. Empatia pozwala nam wczuwać się w położenie danej osoby, pomagając w nawiązywaniu więzi i budowaniu wartościowych relacji. Dlatego tak istotne jest, abyśmy wspierali jej rozwój u naszych maluchów już od najmłodszych lat, dając im dobry przykład.

Pragnąc pomóc w rozwoju empatii u naszych dzieci, powinniśmy uczyć ich życzliwych zachowań, czytać im wartościowe, dopasowane do wieku książki, czy rozmawiać z nimi o emocjach, traktowaniu innych ludzi i ich potrzebach oraz nastrojach.

Zostaw komentarz

Należy pamiętać, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Nie zostawiłeś swojego wózka tak po prostu, prawda?

Wpisz swoje dane poniżej, aby zapisać swój koszyk na później. A kto wie, może nawet wyślemy ci słodki kod rabatowy :)